Loading...
Emócie

Zvládacie zručnosti pre deti

Deti sa učia týmto zručnostiam rozličnými spôsobmi. Jedným z nich je pozorovanie dospelých okolo nich. Nech je vaša rola akákoľvek, deti vedia, ako sa vysporiadavate so stresormi. Kričíte? Nadávate? Zhlboka sa nadýchnete? Prestanete dýchať? Jedným z najjednoduchších spôsobov ako pomôcť dieťaťu naučiť sa  zdravé zvládacie zručnosti je, že sa ich najprv naučíte sami a potom, keď ich budete používať, ich pomenujete.

Deti sa tiež učia zvládacie zručnosti pozorovaním, ako zvládajú stres ľudia a postavy v médiách. Ako zvládajú stres obľúbené postavy v seriáli, filmoch, knihách? Ak postavy volia nesprávne alternatívy a prezentujú sa slabými zvládacími schopnosťami, vplýva to na vnímanie dieťaťa ako sa vysporiadať s vlastnými pocitmi. Toto je skvelá téma na debatu. Opýtajte sa dieťaťa: Kto je tvoja obľúbená postava v …? Ako sa táto postava správa, keď je nahnevaná? Čo si myslíš o jeho reakcii? Robí reakcia veci jednoduchšími alebo ťažšími pre postavu?

Nakoniec sa dieťa naučí zvládacie zručnosti prostredníctvom pokusu a omylu. Dajte dieťaťu vedieť, že chvíľu trvá, kým sa ich naučíme, ide o proces, ktorý pôjde dobre jednému dieťaťu, ale inému môže vyhovovať zasa iná metóda. Môžete to prezentovať ako experiment (vedecky zamerané deti) alebo ako dobrodružstvo alebo ako bezpečnostný plán (pre úzkostné deti). Všetci potrebujeme vyskúšať rozličné zvládacie stratégie  a vidieť (zažiť), ako fungujú. Každý má iné potreby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *