Loading...
Správanie

Vyberte si svoju bitku – nové dôkazy o starom porekadle

Nedávna štúdia o materskej komunikácii a rodičovskom štýle vedecky potvrdila staré rodičovské porekadlo o ,,vybratí si svojho boja“. Výskum uskutočnený na Purdue University v Indiane dospel k záverom, že matky, ktoré boli vo všeobecnosti verbálne agresívne, tiež mali sklony riadiť a ovládať správanie dieťaťa počas hrania. Štúdia tiež odhalila, že deti, ktorých matky sa správali týmto spôsobom, sa správali horšie ako deti, ktorých matky neboli verbálne agresívne.

 

 

Bezdôvodné usmerňovanie správania dieťaťa

Existuje veľa situácii, keď rodič musí usmerniť svoje dieťa: napríklad z bezpečnostných dôvodov, pri učení, ukladaní do postele. Avšak, keď rodičia usmerňujú správanie dieťaťa, dieťa bude reagovať na rodiča skôr odporom. Inými slovami, zvoliť si nebojovať s dieťaťom v súbojoch, ktoré nie sú dôležité, zvýši vaše šance vyhrať v tých, ktoré dôležité sú.

Profesor Wilson dospel k tomuto záveru ako výsledok pozorovaní, ktoré spolu s jeho tímom vykonali na 40 matkách hrajúcich sa so svojimi deťmi. Deti boli vo veku medzi 3 a 8 rokov. Tieto matky a deti boli nahrané počas 10 minútovej doby hrania. Matky boli potom požiadané, aby vyplnili sériu dotazníkov, ktorá zisťovala ich tendenciu ku verbálnej agresii (VA) k iným. Matky si vyberali z odpovedí: nikdy, skoro  nikdy, niekedy, skoro vždy a vždy.

Napríklad, niektoré matky povedali deťom, s čím sa majú hrať, zatiaľ čo ostatné brali do úvahy túžby dieťaťa a viedli ich k tomu, aby sa hrali s hračkou, ktorú chceli alebo spôsobom, aký chceli deti.

Vysoké skóre verbálnej agresie, nízke skóre verbálnej agresie

Matky skórujúce vysoko vo verbálnej agresii riadili svoje dieťa dvakrát viac ako matky skórujúce nízko. Vedci tiež zistili rozdiely medzi kvalitou alebo štýlom príkazov: ich príkazy boli pokusom ako kontrolovať hru dieťaťa: aké aktivity, ako dlho, akou rýchlosťou. Matky skórujúce nízko nerobili žiadnu z týchto vecí. Na doplnenie, matky skórujúce nízko, pomáhali vybrať aktivitu spolu s dieťaťom.

Možno najzaujímavejším zistením bolo, že deti matiek skórujúcich nízko boli poslušnejšie ako tie, ktorých matky skórovali vysoko. Inými slovami, tieto deti boli menej kooperatívne so svojimi matkami – deti chceli, aby ich túžby matky neignorovali a nekritizovali. Čas hrania je situáciou, kde by sme nemali vidieť veľa kritiky.
Matky skórujúce vysoko vo verbálnej agresii to tak nevideli – vnímali to ako úlohu.

Útočiť na sebavedomie dieťaťa a nevšímať si ich vstup nie je zdravé. Ak chcete, aby vaše dieťa viac spolupracovalo, premýšľajte o alternatívach – namiesto toho, že budete verbálne agresívni. A keď si budete vyberať svoje súboje, nebojujte iba v tých, ktoré môžete vyhrať, bojujte za tie, na ktorých skutočne záleží.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *