Loading...
ADHD

Viac podporných tipov:

– niektorí študenti profitujú z dvoch sád učebníc: set na doma, rovnako ako set do školy, eliminuje veľa stresových výletov do školy – vrátiť sa a vyzdvihnúť učebnice

– vytvorte hmatateľný záznam: deti s adhd často majú skreslený pohľad na to, ako si vedú. Záznam pomôže obom – deťom aj rodičom – overiť realitu.

– zvážte možnosť krátkeho pre-testu: predtým, ako v škole budú mať skutočný – overte si ich vedomosti

– použite hmatateľné metódy na externalizovanie problémových oblastí:

– explicitne vyslovte (pomenujte) problém a dôsledky v čase udalosti

– použite časomerače a plánovače na rozdelenie úloh na zvládnuteľné konkrétne kroky. Časomerač pomôže vytvoriť si aspoň hmlistú predstavu o čase, užitočný vizuálny časomerač je dostupný napr. na timetimer.com

– oznamujte nápady na kartičkách alebo textových procesoroch. Potom témy fyzicky zoraďte a usporiadajt PC grafické organizéry sú dostupné na: www.inspirataion.com

– poskytnite pomoc, nie negatívnu spätnú väzbu, keď už je neskoro. Nanešťastie, jednoduchou realitou je, že trest zvyčajne nenaučí adhd dieťa potrebnému správaniu.

– pokračujte: keď raz program začal fungovať, potom ,,problém už nefunguje“ a každý ho prestal dodržiavať. Nanešťastie, ten istý problém má tendenciu sa objaviť znovu, akonáhle je podpora ukončená. Analogicky: dioptrické okuliare nosím 4 roky. Neznamená to, že ich dlhšie už nepotrebujem.

– obmedzte čas, v ktorom sa dieťa nevzdeláva: obmedzte čas na ,,médiá“ na dve hodiny denne. Pediatri varujú, že ide o plytvanie časom, sledovanie tv vedie k obezite. Nedovoľte, aby dieťa malo vo svojej izbe tv alebo internetové pripojenie.

 

 

Bude to všetko v poriadku?

Odpoveď môže byť áno, ale musíme si uvedomiť, že ide o ,,50 ročný plán“ práce, ktorá musí napredovať. Inými slovami, tieto deti môžu byť úžasne úspešné, ak pokračujú v práci na ich problémoch – celoživotne. Medzitým ich musíme ,,len“ trpezlivo usmerňovať správnym smerom. Ak nedokážeme udržiavať ich sebavedomie hore, nikdy produktívne nevyužijú svoju energiu v dospelosti.

Pamätajme na to, že niektoré vlastnosti sú fantastické a závideniahodné. Zatiaľ čo zvyšok nás je posadnutých budúcnosťou alebo hnevaním sa na minulosť, ľudia s adhd zažívajú prítomnosť. Adhd dokážu byť veľmi zábavní – nuda nikdy nie je problémom. Ich ,,prečo nie?“ postoj ich môže podnietiť k činom, ktoré by sa väčšina z nás bála urobiť. Ich tok myšlienok môže viesť ku kreatívnym inováciám. A najdôležitejšie, ich extrémna vášeň môže byť zdrojom inšpirácie a prospechom pre nás všetkých. Adhd je časť toho, kým sú – časťou, ktorá je zodpovedná za veľa ich silných stránok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *