Loading...
Správanie

Veci, ktoré robia chlapci a mali by aj dievčatá

Počas predškolského a školského obdobia môžu mať dievčatá a chlapci záujem o veľa rôznych aktivít – ale mohlo by to brániť našim dcéram byť v budúcnosti úspešnými?

Chlapcov zaujíma veda, počítače, šach, čo sú všetko úžasné spôsoby ako deti privedieme k STEM (veda, technológia, inžinerstvo, matematika) predmetom. Zatiaľ čo tieto programy nie sú oficiálne venované určitému pohlaviu, často sú v veľkej miere, ak nie úplne, zastúpené chlapcami

Malé dievčatá sú vystavené matematike a technológiám menej ako ich náprotivok, dokonca aj doma. V roku 2011 štúdia uverejnená v  Journal of Language and Social Psychology zistila, že: rodičia hovoria s chlapcami ,, v číslach“ dvakrát častejšie ako s  dievčatami. Taktiež je tu rozdiel v používaní PC.

Vedci zistili, že ranné skúsenosti môžu mať vplyv na neskoršie záujmy a vnímanie kompetencii v oblastiach ako matematika.

Navrhované aktivity a čo sa z nich dievčatá môžu naučiť

Veda: existuje veľa príležitostí, ako učiť dievčatá o vede, kempovanie v prírode, návšteva zoo, planetária, jednoduché aktivity ako počítanie lienok počas prechádzky. Dievčatá majú rady riešenie problémov a porozumenie, ako veci fungujú. Majú rady, ak sú súčasťou vedeckých projektov.

Šach: hranie šachu rozvíja pamäť, koncentráciu, schopnosť riešiť problémy. Avšak, hra môže byť populárnejšia u chlapcov ako u dievčat.

Počitače podľa klinickej psychologičky Susan Oh Cha: hranie videohier môže dievčatám pomôcť zlepšiť si určité zručnosti ako koordinácia ruka-oko, vizuálne- priestorové úlohy.

Šport: nie je prekvapujúce, že dievčatá, ktoré športujú, sú fyzicky viac fit. Čo je rovnako dôležité, atletické dievčatá majú zdravší obraz tela. Šport pomôže dievčaťu byť silnou a sebavedomou.

Čo môžu urobiť rodičia?

Podporujte dcéry, aby vyskúšali veci – dokonca aj tie, s ktorými ,,sa nekamarátia“. Dávajte pozor na ,,ružové“ hračky. Veda alebo stavebné náčinie, ktoré sú špecificky zamerané na dievčatá, môžu byť lákavé, ale premýšľajte o tom, či je ich trblietavý vzhľad potrebný. Vyrábajú sa hračky, ktoré nezvykly byť špecifikované podľa pohlavia – ako napríklad lego. Jednou častou chybou je, že hračky vyrobené pre dievčatá dokážu byť príliš predpisujúce, povzbudzujúce dievčatá, aby nasledovali vzory správania alebo určité dejové línie. Namiesto toho vyhľadávajte hračky, ktoré povzbudzujú k otvoreným koncom experimentovania a hre.

Hororte o matematike a vede aj doma

Akonáhle dokáže dieťa počítať, rodičia môžu povzbudzovať svoje dcéry  využívať ju aj v každodennom živote. Učte sa, ako odmerať ingrediencie potrebné na upečenie koláča, počítajte domy, budovy.

Buďte pre vašu dcéru najväčším vplyvom

Nerovnosť, s akou rodičia vychovávajú chlapcov a dievčatá je asi neúmyselná. Kľúčom k zmene je uvedomiť si nerovnosti medzi pohlaviami. Ak to máte na mysli, môžete pomôcť tvarovať a povzbudzovať dcéru k úspechu v rôznych záujmoch alebo kariére.

http://www.pbs.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *