Loading...
Myslenie

Učte vaše dieťa o sebavedomí a obraze tela

Deti sa nerodia s tým, že sú nespokojné so svojim telom. Po čase sa u niektorých detí vyvinie negatívny obraz tela, ktorý môže spôsobiť zníženie sebavedomia alebo skresliť obraz o tele. Veľa z toho, čo vaše dieťa prijme a bude veriť o svojom vlastnom tele príde priamo Vás – od toho, čo počujú, že vy hovoríte o svojom tele. Titulovať seba alebo ostatných ako príliš tučných, chudých, neatraktívnych spôsobí, že sa budú cítiť zmätené, čo je skutočne v poriadku. Na druhej strane, váš vlastný zdravý postoj a návyky ich budú inšpirovať nazerať na seba so sebavedomím!

Predškolský vek

Pomáhať vášmu dieťaťu rozvíjať si pozitívny obraz o svojom tele začína narodení a pokračuje do dospelosti. Bábätká prirodzene získavajú potešenie zo svojho tela – a z vášho. Zachovať potešenie zo svojho vlastného tela bude vyžadovať vedomé úsilie.

Moderná kultúra nanešťastie stanovila ideály krásy, ktoré nie sú prirodzené ani zdravé. Buďte opatrní: ako sa dívame na ostatných a ako hovoríme o sebe formuje u dieťaťa predstavu, čo krása je a čo nie je. Oceňovanie každého dieťaťa ako vzácneho (výnimočného) im pomôže rozvíjať ich dary a talenty, vychádzanie s druhými ohľaduplne im pomôže vybudovať silný zmysel seba.

Hlavné body na zapamätanie:

– rozvíjanie pozitívneho obrazu o tele a zdravého sebavedomia začína narodením

– chráňte vaše dieťa pred ,,univerzálnym“ obrazom krásy

– vážte si svoje dieťa presne také, akým je

Triedy 1-3

Väčšina detí vstupuje do školy s obmedzenou predstavou o ľuďoch, ktorí sú odlišní ako oni. Budú sa hrať a učiť sa s ostatnými, ktorí budú viac alebo menej tolerantní a milí ako sú oni. Zmätenie a zranené city v týchto raných rokoch môžu spôsobiť, že sa u dieťaťa vyvinú pochybnosti o ich vzhľade alebo schopnostiach. Ako rodič to môžete zvrátiť tým, že ich budete milovať a uisťovať ich, že sú úžasné. Pripomínajte deťom vo veku 5-9 rokov, že sú jedinečné – presne také, aké mali byť.

Uistite sa, že vaša rodina má zdravé stravovacie návyky a každý člen rodiny má dostatok pohybu. Štúdie ukazujú, že deťom, ktorým je povedané, aby schudli alebo tým, ktoré sú v spoločnosti iných, ktoré večne diétujú, môžu v budúcnosti mať problémy so stravovaním ako bulímia, anorexia, prejedanie. Všetky deti prechádzajú v procese rastu štádiami, v ktorých dočasne vyzerajú chudými alebo bacuľatými.

Hlavné body na zapamätanie:

– naučte vaše dieťa byť tolerantným k odlišnostiam u druhých

– pripomínajte im, že sú jedinečné a úžasné presne také, aké sú

– neprinášajte tému diétovania na jedálenský stôl

– podávajte zdravé jedlá, poskytnite im možnosti pre fyzickú aktivitu

Triedy 4-6

Deti vo veku 9-12 rokov pravdepodobne začínajú vstupovať do puberty. Dievčatá začínajú skôr ako chlapci. Môže to byť čas veľkých sebapochybností a zmätenia kvôli zmenám, ktoré sa odohrávajú v mozgu, tele a v emóciách.

Pomáhať vášmu dieťaťu dodržiavať dobrú hygienu ich zachráni pred výsmechom od spolužiakov. Uistite sa, že majú možnosť sa sprchovať každý deň a majú k dispozícii svoje vlastné toaletné potreby (napr. na holenie).

Ako ich učíte o zmenách, ktoré zažijú počas puberty, pripomínajte im, že prejdú niekoľkými štádiami, ktoré im môžu pripadať zvláštne alebo nepríjemné. Uistite svoje dieťa, že každý prechádza tými istými štádiami svojim vlastným jedinečným spôsobom. Pokračujte propagovaním fyzickej aktivity a podávaním zdravých jedál – zabezpečte, aby vaše dieťa malo všetko, čo potrebuje, aby sa cítilo dobre, a pre vývoj zdravých kostí, zubov, kože a vlasov.

Dovoľte vášmu dieťaťu mať vlastný vkus a preferencie, podporuje ich talenty, tým im pomôžete budovať a udržiavať dobrý seba-koncept. Ak im poskytnete zdroje, ktoré potrebujú, aby nasledovali svoje prirodzené nadanie, umožní im to stať sa viac tým, kým sú. Deti, ktoré sú dobré v ,,ich veci“ majú lepšie sebapoňatie. Predovšetkým, počúvajte svoje dieťa. Mali by vedieť vyjadriť svoje túžby, sny, pochybnosti, obavy. Vaše dieťa ocení váš nesúdiaci a otvorený postoj.

Ak cítite, že sebavedomie vášho dieťaťa je nízke a nezdá sa, že by sa zlepšovalo či už vzhľadom na negatívny alebo nerealistický obraz tela, vyhľadajte pomoc poradcu alebo lekára aby ste sa uistili, že problém nie je vážny. Väčšina sebahodnotenia a vnímanie vlastného tela sa upraví počas dospievania samé, ak sa dieťa cíti milované a cenené.

Hlavné body k zapamätaniu:

– poskytnite dieťaťu pomôcky, ktoré potrebuje k dodržiavaniu dobrej hygieny

– pripravte ich na normálne zmeny – ktorými počas dospievania prechádza každé dieťa

– podporujte sebavedomie vášho dieťaťa povzbudzovaním ich darov a talentov

– počúvajte ich

– vyhľadajte profesionálnu pomoc, ak máte podozrenie na poruchy stravovania alebo nízke sebavedomie, ktoré sa nezlepšuje

http://www.teachkidshow.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *