Loading...
Správanie

Sociálne inteligentné dieťa

Vaše dieťa žije vo veľmi komplikovanom sociálnom svete. Toto bude vždy platiť pre všetky deti: každý rodič si pamätá svoje vlastné slzy a krutosť iného dieťaťa. Všetci rodičia si pamätáme naliehavú potrebu byť prijatými inými deťmi. Väčšina z nás si pamätá, ako sme v určitom bode života túžili po najlepšom priateľovi. Veci sú teraz pre deti ešte komplikovanejšie – médiá ich zaviedli do sveta dospelých skôr, ako sú na to pripravené. Naše deti nevedia, ako si budovať dobré vzťahy s ostatnými deťmi.

Našťastie, zdravé deti vo všeobecnosti činia zdravé voľby aj v kontexte ťažkých situácii. To znamená, že ak deti majú doma zdravé vzťahy, majú dobrý začiatok, ale stále potrebujú vašu pomoc pri orientovaní sa v sociálnom svete.

  1. Podporujte dobré sociálne zručnosti od batoľaťa. Je to oveľa dôležitejšie pre jeho budúce šťastie ako rozvíjať jeho intelekt.
  2. Podporujte jeho priateľstvá. Oceňte a povzbudzujte dieťa k rozvíjaniu priateľstiev. Hovorte o nich, pamätajte si ich, vytvárajte príležitosti na hranie. Ak sa v priateľstve vyskytnú problémy, ponúknite im pomoc.
  3. Modelujte rešpektujúce vzťahy. Nezabudnite, že vaše dieťa sa bude správať k ostatným tak, ako sa vy správate k nemu. Napríklad: nekritizujte ho na verejnosti, zvlášť nie pred jeho priateľmi, ale v súkromí. To znamená: musíte nájsť taktné spôsoby, ako si pohovoriť s vašim dieťaťom a inými deťmi o spôsobe, akým sa k sebe správajú.

   

       4. Naučte vaše dieťa, že ľudia sú dôležití. Všetci rodičia si musia vybrať svoje súboje, takže, ak musíte, zmierite sa s neporiadkom a odvrávaním, ale učte vaše dieťa brať ohľad na ostatných. Chváľte ho, modelujte mu takéto správanie, pomôžte mu vyriešiť problém s rovesníkmi, a nedovoľte vášmu dieťaťu aby vedome alebo nevedome zhadzovalo iného človeka. Ak ho nemôžete konfrontovať s takouto situáciou keď nastane bez toho, aby ste dieťa strápnili, uistite sa, že si o tom pohovoríte neskôr. Ako deti dospievajú, možno budete musieť byť veľmi konkrétne trvať na tom, aby uznávali dospelých vo svojej prítomnosti rovnako ako deti. Často predtínedžeri a tínedžeri potrebujú tréning, aby vedeli zvládať interakcie, v ktorých sa cítia trápne.

  1. Učte deti, aby vyjadrili svoje potreby a želania bez útočenia na iné osoby. Napríklad:  ,,Nemám rád, keď sa predo mňa predbehneš.“  Namiesto: ,,Ty si hlúpy

  

  1. Pomôžte vášmu dieťaťu naučiť sa, ako opraviť vo vzťahoch trhliny. Keď uvažujeme o oprave vzťahov, zvyčajne sa zameriavame na ospravedlnenie. Ale predčasné ospravedlnenie nebude srdečné a môže zlyhať tým, že dieťa bude prechovávať nenávisť. Dať im šancu najprv vychladnúť funguje lepšie. Neurobte z ospravedlnenia verejné poníženie, inak bude vaše dieťa voči nim odolné. Ak ste sa nikdy neospravedlnili vy, neurobí to ani vaše dieťa.

http://www.ahaparenting.com

            

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *