Loading...
Myslenie

Skryté významy v detských rozprávkach

S popoluškou zle zaobchádza nevlastná rodina, takže je pre ňu veľmi ťažké ísť na ples a stretnúť princa. Dorothy sa ocitne na žltej tehlovej ceste, keď cestuje do krajiny Oz a  počas cesty sa stretne so zlom. Alica padá do králičej diery do Krajiny zázrakov a úplne mystického sveta. Klasické rozprávky  nie sú také detinské, ako by sme mohli predpokladať. Zatiaľ čo niekto si môže myslieť, že rozprávky vznikli iba ako zdroj zábavy, vedci nám hovoria, že tieto múdre príbehy sú plné významov a symbolov.

Pôvodná verzia rozprávky demonštruje, že Popoluška znamená osobný rast a transformáciu. Ako sa Popoluška postupne učila rozlišovať medzi dobrom a zlom, jej nové šaty odrážajú zmenu; vnútorné zmeny korelujú s vonkajšou zmenou rovnako.

Popoluškina nevlastná matka a sestra, ktoré neboli fyzicky príťažlivé, si zvolili neprijímať Popolušku kvôli jej vonkajšiemu vzhľadu. Keď si uvedomia, že má predpoklady stať sa mocnou vo vonkajšom svete, chybne sa pokúšajú zmeniť samé seba tak, aby vyzerali ako Popoluška. Deformujú si nohu, aby vyzerala ako Popoluškina! Je im to však nanič, pretože vnútorná krása je to, čo sa v tomto príbehu počíta.

Psychológ Jonathan Young, ktorý pracoval s renomovaným mytológom Josephom Campbellom, rozkladá príbehy a hľadá symboly v rozprávkach, ktoré sú paralelné s dospelým duchom. Young hovorí, že Campbell mu pomohol uvedomiť si, že každá osoba je tvorcom svojho vlastného životného príbehu.

Youn hovorí, že výlet do Krajiny Oz reprezentuje univerzálne pátranie, po tom, po čom všetci túžime: súcit, odvaha múdrosť, pocit domova. Lietajúce opice a zlá čarodejnica symbolizujú naše vnútorné obavy. Spolu s tmavými tónmi v Čarodejníkovi zo zemi Oz a príbehmi, ktoré sa odohrávajú v lesoch (Snehulienka, Janko a Marienka)   symbolizujú ,,miesto, ktoré sa snaží pohltiť nás.“

Alica v Krajine zázrakov zdôrazňuje význam fantázie, Žabí princ odráža vnútorné fungovanie vzťahov.  Veľa dôležitých otázok je spracovaných pomocou argumentu a konfliktu.

https://psychcentral.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *