Loading...
Myslenie

Sebaúčinnosť

Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú seba koncept detí a mladých ľudí sú ich pocity seba účinnosti. Tento termín prvýkrát použil Albert Bandura na vyjadrenie miery, do akej veríme v sebe samého. Tí, ktorí disponujú vysokou seba účinnosťou veria, že sú schopní a dokážu kontrolovať to, ako dobre sa im darí.

To znamená, že môžu skúšať nové úlohy s pocitom, že ak budú pracovať tvrdo, mali by byť schopní zvládnuť ich. Tí, ktorí nemajú silný zmysel vlastnej seba účinnosti sa môžu začať domnievať, že takéto úlohy môžu byť pre nich príliš ťažké a že s tým nič nemôžu urobiť. Silný pocit seba účinnosti je jednoduchšie získať, ak dieťa dostáva silnú podporu nad činnosťami a aktivitami, ktoré majú zabezpečiť úspech.

Čo to znamená prakticky? Rozvíjanie seba účinnosti

Deti a mladí ľudia potrebujú, aby im boli zadávané úlohy, aktivity, aby boli zodpovední za niečo, čo im umožní cítiť sa nezávisle, úspešne a kompetentne. Príliš veľa skúseností, keď prišli dospelí a prevzali kontrolu nad činnosťou, pretože dieťa si nepočínalo dobre, vyústi do vývoja nedostatočného pocitu seba účinnosti.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *