Loading...
Správanie

Pomáhame dievčatám byť aktívnymi

Jedným z najlepších spôsobov, ako pomôcť vašej dcére vyvinúť  pozitívny obraz o jej tele, je povzbudzovať ju k používaniu tela – aktívne – učiť sa športovať. Týmto spôsobom sa vie naučiť vidieť samu seba ako silnú, odolnú a kompetentnú – nie iba ako peknú alebo štíhlu.

,,Zašpiňte sa“

Počas predškolských rokov je, okrem stravy, dôležité, ako sa hrá. Môže jej to totiž pomôcť vyvinúť si zdravý zmysel pre svoje telo.  Catherine Steiner-Adair odporúča, aby rodičia povzbudzovali malé dievčatá do vykonávania fyzických a nedievčenských aktivít. Chcete ju naučiť používať jej telo a užívať si fyzickú aktivitu, mať zábavu – a dokonca sa ušpiniť. Dajte svoje dieťa do pieskoviska a nechajte, nech sa ušpiní rovnako ako chlapci, povzbudzujte ju k pobehovaniu, zaobchádzajte s ňou akoby ste zaobchádzali so synom.

Hýbte sa

Je dôležité podporovať dokonca aj sedavý typ dievčat, aby svoje telá rozhýbali – pomôže im to rozvinúť koordináciu, asertivitu a schopnosť zdravo riskovať. Rozvinú si tak obraz tela, ktorý nie je spoločenským vyjadrením sexuality. Aktivity ako bicyklovanie, skákanie na trampolíne, môžu byť desivé pre dievčatá, ktoré nemajú rady súťaživé športy. Steiner-Adair tiež odporúča letné tábory ako príležitosť, kedy si dievčatá môžu vyskúšať všetky druhy športov, ktoré nemajú možnosť skúsiť doma alebo v škole.

Chváľte úsilie, nie výsledky

Nevenujte príliš veľa pozornosti ako dobre (alebo zle) sa dievča hrá alebo či bol tréner nespravodlivý. Namiesto toho sa sústreďte na to, či si užili hru. Šport je úžasným miestom, kde si dievčatá môžu vyvinúť odolnosť a naučiť sa zvládať frustráciu a vyrovnať sa so sklamaním. Naučia sa ísť ďalej, dokonca aj vtedy, keď sú všetky šance proti nim a prijať svoje chyby a skúšať ďalej. Na konci tréningu alebo hry sa môžete opýtať: čo si dnes urobila, aby si bola na seba pyšná? Alebo čo nové si dnes vyskúšala?

Uznávajte ju pre to, akou je osobou, nie pre šport, ktorý hrá

Neidentifikujte svoju dcéru so športom, ktorý hrá. Nevolajte ju moja malá tenisová hviezda, pretože by to mohlo vyvolávať tlak, aby sa stala niekým, kým nie je. Pokým nie je výnimočne nadaná, vždy bude niekto, kto je lepší ako ona a nazývať ju takto ju môže priviesť ku sklamaniu. Nebuďte posadnutými rodičmi – to v deťoch vyvoláva ešte väčší tlak na ich výkon.

http://www.pbs.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *