Loading...
Myslenie

Naučte svoje dieťa myslieť

Ako premýšľa vaše dieťa? Verí všetkému, čo ukazujú v TV? Príde vždy na to, ako dosiahnuť, čo chce? Pýta sa otázky? Súhlasí s tým, čo navrhnú jeho kamaráti? Môžete rozvíjať kritické myslenie vášho dieťaťa učením podľa kľúčových pokynov!

Keď dieťaťu začnú prázdniny, rodičia môžu udržiavať ich myseľ aktívnu rôznymi zábavnými spôsobmi. Zručnosti potrebné na kritické myslenie sa plne nevyvinú  do adolescencie, ale základy pre dobré myslenie sa vyvíjajú u malých detí.

 

 

Poznáme 3 spôsoby, akými deti zvyčajne myslia:

naivná Lenka: neverí, že potrebuje myslieť, pretože jej rodičia to urobia za ňu! Verí väčšine vecí, ktoré počuje v TV, nepýta sa otázky a ide ruka v ruke s tým, ako sa rozhodnú jej priatelia.

sebecký Samo: premýšľa veľa, pretože vďaka tomu dostane to, čo chce. Verí tomu, čo je nevyhnutné pre dosiahnutie cieľov bez ohľadu na to, či tým ublíži iným. Prišiel na to, ako donútiť iné deti aby robili to, čo chce on. Sam je múdry manipulátor dospelých a iných detí.

spravodlivá Emka: premýšľa veľa, pretože jej to pomáha učiť sa. Vie, že nemôže vždy veriť tomu, čo hovoria iní alebo tomu, čo vidí a počuje v TV. Myslí na druhých rovnako ako na seba. Je motivovaná porozumieť situácii druhých ľudí a pokúša sa vcítiť sa do nich.

Čo je kritické myslenie?

Kritické myslenie sa skladá z rady rôznych zručností, ktoré nám pomáhajú rozhodovať sa. Je to schopnosť vyhodnocovať informácie a posúdiť, či je to správne alebo nesprávne. Myslieť kriticky znamená mať otvorenú myseľ a zvažovať alternatívne cesty pri hľadaní riešenia. Ako sa deti menia na tínedžerov, ich kritické myslenie im pomôže robiť úsudky nezávisle na rodičoch. Na to, aby boli deti dobré v myslení, musia veriť, že myslenie je zábavné a musia chcieť byť v ňom dobrí. Dobrí myslitelia trénujú myslenie rovnako ako futbal alebo basketbal.

http://www.rootsofaction.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *