Loading...
Správanie

Narcistické dieťa

Stretli ste také dieťa. Trvá na špeciálnom zaobchádzaní, myslí si, že pravidlá pre neho neplatia, ktoré vyzerá necitlivé k pocitom alebo želaniam iných osôb, ktoré má hlasné, verejné záchvaty hnevu, keď sa veci neuberajú smerom, akým chce ono. Toto dieťa môže mať akýsi povrchný šarm, ale ak s ním strávite viac času, odídete nahnevaný, mysliac si, kto si myslí že je? Alebo horšie.

Malé deti sú prirodzene (a rozkošne) sústredené sami na seba a majú nerealistický, pozitívny pohľad na svoje schopnosti. Keď trojročné dieťa povie: pozeraj, ako vysoko dokážem vyskočiť! Odráža to veku adekvátne nadšenie z novej schopnosti a túžby po rodičovskom uznaní. Okolo veku 7 rokov, sa deti začnú porovnávať -realisticky- so svojimi rovesníkmi. Pre väčšinu detí, toto vedie k poklesu sebavedomia. Pre niektoré je to začiatok narcistického pohľadu na seba samého.

Ako vyzerá narcizmus u detí?

Sander Thomaes a jeho kolegovia vyvinuli škálu detského narcizmu. Položky zahŕňali výroky ako:

– myslím si, že je dôležité vynikať

– som veľmi špeciálna osoba

– rád myslím na to, aký som neuveriteľne milý

– často sa stáva, že od iných detí dostávam komplimenty, ktoré si zaslúžim.

Výskum dospel k záveru, že niektoré deti vo veku 8-14 rokov sú preukázateľne viac narcistické ako ostatné. Pri chlapcoch je o niečo viac pravdepodobnejšie, že budú narcistickejší ako dievčatá.

Narcizmus je viac ako presvedčenie som úžasný, človek verí, že: som lepší a dôležitejší ako ty! Narcistické deti chcú byť vždy v centre pozornosti. Obdiv je pre ne dôležitejší ako priateľstvo. Často majú problémy vcítiť sa do druhého človeka. Hoci sa môžu javiť ako sebavedomé, ich sebavedomie je krehké, neznesú, ak sú kritizované, doberané alebo odmietnuté.

Počiatky narcizmu u detí

Myslite na to, že ak dieťaťu hovoríme a dávame mu najavo, že ho ľúbime, zvyšujeme tým jeho sebaúctu, nie narcizmus. Naopak, keď vyhlasujeme, že naše dieťa je výnimočnejšie ako iné deti, zvyšujeme narcizmus, ale nie sebaúctu.

https://www.psychologytoday.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *