Loading...
Emócie

Kroky na podporu emočnej inteligencie II.

3. Počúvajte emócie svojho dieťaťa

Vaše dieťa potrebuje príležitosť, aby sa cítilo vypočuté zatiaľ čo vyjadruje svoje pocity. Či má vaše dieťa 6 mesiacov alebo 16 rokov, potrebuje, aby ste načúvali jeho pocitom, keď ich vyjadruje. Potom, čo cíti a vyjadrí svoje emócie, nechá ich odísť a pohne sa ďalej. Budete prekvapení, aké láskavé a kooperatívne bude – keď dostane príležitosť, aby vám ukázalo, čo cíti. Ale aby sa cítilo bezpečne, keď vypustí svoje emócie, potrebuje vedieť, že ste plne prítomní a počúvajúci. Vaša úloha? Predýchajte to, zostaňte prítomní a odolajte nutkaniu urobiť niečo, aby tieto nepríjemné pocity zmizli. Vaše dieťa inštinktívne vie, ako sa vyliečiť.

,,Zdá sa, že si teraz nešťastná. Každý sa niekedy naštve.. som tu. Povedz mi o tom.“

,,Si taký smutný a nahnevaný, že chceš kričať a plakať. Každý sa tak niekedy cíti. Počúvam ťa práve teraz a vidím všetky tie veľké pocity. Môžeš mi ukázať, aký si smutný a nahnevaný.“

,,Si nahnevaný, tak na mňa kričíš, aby som odišiel. Ale trochu sa vrátim. Tieto pocity ti ubližujú a desia ťa a ja ťa s nimi nenechám samého. Som tu a si v bezpečí. Môžeš byť tak smutný a nahnevaný ako chceš a keď budeš pripravený, som tu, aby som ťa objal.“

4. Učte, ako riešiť problémy

Emócie sú správy. Naučte vaše dieťa počas nich dýchať, cítiť ich, tolerovať ich bez potreby správať sa podľa nich a akonáhle nie sú v zovretí silných emócii, naučte ich, ako riešiť problém a podľa potreby konať. Väčšinou, keď deti ( a dospelí) cítia, že ich emócie sú pochopené a prijaté, emócie stratia svoj náboj a začínajú miznúť. Tu vzniká priestor pre riešenie problémov. Niekedy to deti dokážu urobiť samé. Niekedy potrebujú vašu pomoc – pomôžte im brainstormovať. Ale odolajte nutkaniu vyriešiť ich problém skôr, než vás o to požiadajú: to im dáva správu, že nemáte dôveru v ich schopnosti, aby sa s problémom vysporiadali samé.

,,Si taká sklamaná, že Miška nemôže prísť, pretože je chorá. Naozaj si sa tešila, že sa spolu budete hrať. Až budeš pripravená, môžeme vymyslieť niečo iné, čo môžeš robiť, niečo, čo znie zábavne.“

Prečo to stimuluje emočnú inteligenciu

Deti potrebujú vyjadriť ich emócie, ale tiež potrebujú vedieť, ako konštruktívne riešiť problémy. To si z našej strany vyžaduje prax a modelovanie správania. Výskumy ukazujú, že jednoduché vcítenie sa pre dieťa nie je dostatočným spôsobom, ako ho naučiť ovládať jeho pocity, pretože stále cíti, že je im vydané napospas. Učte deti vážiť si emócie ako signály o veciach, ktoré potrebujú zvládať vo svojom živote inak – posilňuje ich to.

Každé dieťa potrebuje koučing – naučiť sa vyjadriť ich potreby bez útočenia na inú osobu.

5. Vyjadrite to hrou

Keď si všimnete, že sa u dieťaťa rozvíja negatívny vzorec správania, uznajte, že má nejaké veľké pocity a nevie, ako s nimi zaobchádzať. Použite najlepšiu medicínu: hru.

Napríklad: možno váš 4ročný syn chce byť stále s matkou. Namiesto toho, aby ste to brali osobne, pomôžte mu pracovať s jeho pocitmi – zahrajte si hru, kde sa ,,úbohý“ otec neúspešne snaží oddeliť ho od matky. Otec sa dostane medzi matku a syna a zakričí: nenechám ťa dostať sa k mamine! Hej, ty! Ktorý si okolo mňa práve prebehol! Práve si ma premohol. Si príliš silný! Ale tentokrát cezo mňa neprejdeš!

Váš štvorročný syn sa bude chichotať a pýšiť sa. Dostal šancu dokázať, že svoju mamu môže mať vždy. Môže si tiež vybiť všetky potlačované obavy, ktoré spôsobujú, že ju vyžaduje.

Prečo to stimuluje emočnú inteligenciu

Všetky deti zažívajú veľké pocity – na dennej báze. Často sa cítia bezmocné a ovládané hnevom, smútkom, žiarlivosťou. Emočne zdravé dieťa spracuje tieto pocity hrou, čo je spôsob, ktorým sa deti učia. Pomôcť vášmu dieťaťu vyjadriť hrou jeho vnútorné konflikty mu umožňuje vyriešiť ich, aby sa mohol pohnúť do ďalšej vekovo primeranej vývojovej fázy.

Vaše dieťa nedokáže vyjadriť jeho hlbšie emočné konflikty slovami, to je ťažké aj pre väčšinu dospelých. Ale dokáže ich symbolicky vyjadriť hrou a vyriešiť ich bez potreby hovoriť o nich. Smiech uvoľňuje stresové hormóny rovnako dobre ako slzy – a je to oveľa väčšia zábava.

http://www.ahaparenting.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *