Loading...
Správanie

Dobré vs zlé rodičovstvo

1. deti nemajú stanovené pravidlá ani vytýčené hranice

Deti potrebujú, aby ich niekto viedol a keď rodičia nenastolia pravidlá a hranice, rýchlo to môže viesť k chaosu. Niektoré problémy spôsobené chýbajúcimi pravidlami:

– deti nemajú zavedený pevný čas, kedy idú spať

– hádzanie sa o zem alebo inými vecami, keď dieťa nedostane to, čo chce

– zhoršujúce sa známky

Bez pravidiel si deti môžu robiť, čo sa im zachce a keď to považujú za vhodné, neposlúchať.

Dobrí rodičia stanovia pre svoje deti hranice a zabezpečia, aby mali zavedené pravidlá, ktoré im pomôžu uspieť v živote. Ak máte ťažkosti s nastavením pravidiel a je pre vás náročné povedať dieťaťu ,,nie“, musíte v sebe objaviť odvahu a  nájsť spôsob, ako to urobiť.

2. nemáte čas pre svoje dieťa

Ste typ rodiča, ktorý je príliš zaneprázdnený na to, aby trávil čas so svojimi deťmi? Ak áno, možno sa spoznáte v nasledujúcich vetách:

– ste nahnevaný, ak sa vás dieťa niečo opýta

– posielate ho pozerať TV

– vy ste ,,pripútaný“ k TV

Deti potrebujú cítiť, že k niekomu patria a ak nemajú vytvorenú väzbu s rodičom, po celý život budú mať pocit, že sú bremenom. Ak vás dieťa požiada o pomoc a vy mu poviete: ,,nájdi si to na internete“ – deti vedia, že existuje aj iný spôsob, ako získať informácie, ale vybrali si vás – chcú vašu pozornosť a rady. Mali by ste to oceniť.

3. deti z vás majú strach

pravdou je, že niekedy dieťa môže urobiť niečo tak zlé, že ako rodič môžete zareagovať tak, že dieťa udriete. Ale, fyzický trest môže viesť k vážnym psychologickým poruchám. Pokúste sa namiesto toho sa posadiť a s dieťaťom sa porozprávať – namiesto toho, aby ste ho fyzicky alebo emočne potrestali.

O následkoch svojich činov by ste mali premýšľať v dlhodobom horizonte. Kričanie na dieťa alebo udretie dieťaťa je veľmi škodlivé.

4. protekcionizmus

Vaše dieťa by malo byť na prvom mieste. Jednou z najlepších vlastností dobrého rodiča je, že urobí čokoľvek čo je v jeho moci, aby sa uistil, že jeho dieťa bude mať dobrý život. Ak ukážete, že niektoré dieťa alebo niekoho iného uprednostňujete nad vašim dieťaťom, môžete zistiť, že ho to v dospelosti poznačí.

Niekedy otec uprednostňuje chlapcov a matka zasa dievčatá. Väčšina rodičov si  svoj protekcionizmus neuvedomuje. Pravdou je, že sa deje bez vedomého úmyslu. Dobrým znakom je, ak sa na svoje dieťa sťažujete iným rodičom. Alebo ak svoje dieťa porovnávate s inými alebo ste k nemu príliš kritický, vystavujete ho psychologickej horskej dráhe.

Dobrý rodič neukazuje protekcionizmus, dokonca aj vtedy, keď má svojho favorita. Pravdou je, že dieťa potrebuje byť milované oboma rodičmi bez ohľadu na to, čo robí. Emočná podpora pomáha dieťaťu zvládať život.

5. rozmaznávanie a zasahovanie

nedbalosť a rozmaznávanie sú rovnako zlé. Pointou je, že dieťa potrebuje správne množstvo ,,sprevádzania“ a ak svoje dieťa príliš rozmaznávate alebo  zasahujete do jeho dospievania, možno zistíte, že vaše dieťa sa stáva rozmaznaným.

A ak nie ste prítomný, aby ste vaše dieťa vychovávali, zistíte, že dieťa nedokáže fungovať samé. Jedného dňa sa bude vaše dieťa chcieť stať nezávislým a žiť šťastný a naplnený život. Ak nenapĺňate svoje rodičovské povinnosti, zistíte, že dieťa je natoľko rozmaznané, že nedokáže fungovať ako tínedžer ani ako dospelý. Iba ak nechcete,aby s vami vaše dieťa žilo pokým bude mať 45, mali by ste prestať s jeho rozmaznávaním.

Dobrí rodičia rodičia nerozmaznávajú alebo nebránia deťom v tom, aby vyrástli. Existuje hranica medzi rozmaznávaním, zasahovaním a voľnosťou. Úlohou rodiča je nájsť cestu ako vychovať dieťa tak, aby sa z neho stal sebestačný dospelý, ktorý je schopný zvládnuť svet bez matky alebo otca po svojom boku.

Pár znakov zlého rodiča:

– kričanie a dieťa za všetko, čo robí

– bitie alebo emočné zneužívanie dieťaťa

– nedovolí dieťaťu vyrásť do osoby, akou sa chce stať

– nedôveruje svojmu dieťaťu

– z dieťaťa si robí žarty

– porovnáva svoje dieťa s ,,lepšími“ deťmi

Nápady:

povedať nie

– ak zistíte, že na všetko, o čo vás dieťa požiada, poviete áno, uvedomte si, že to môže napáchať nenapraviteľné škody. Deti potrebujú limity a ak sa vy nenaučíte povedať nie, vaše dieťa si bude myslieť, že svet im niečo dlhuje.

– rodičovstvo vyžaduje silu: musíte byť silným rodičom. Rodičovstvo je náročné.

– disciplína, nie porazenie: rodičia sú často zmätení, koľko disciplíny je príliš veľa. Ak však zistíte, že vaše dieťa bijete, je to znak, že ste zašli príliš ďaleko. Vždy myslite na to, že disciplína môže byť vážna debata s dieťaťom alebo mu vezmete niečo, čo má rado (Tv, Pc).

Rodičia musia na sebe pracovať rovnako ako pracujú na svojom dieťati, aby z neho vychovali sebestačného človeka. Plánujte spoločne s vašim partnerom, vždy je lepšie, ak sú rodičia naladení rovnako a nebojujú medzi sebou, akým štýlom vychovávať dieťa.

https://www.checkpregnancy.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *