Loading...
Správanie

Deti, ktoré odolajú pokušeniu a odložia uspokojenie

Deti, ktoré odolajú pokušeniu a odložia uspokojenie

Podľa  Waltera Mischela, autora slávneho Marshmalow experimentu, dobrou správou je, že kognitívne a emočné zručnosti sú naučiteľné, obzvlášť v rannom veku. A pokračujú až do dospelosti. Začnite učiť dieťa stratégie sebakontroly skoro. Ako naučíme deti trpezlivosti? Ako ich naučíme odolať pokušeniu, keď ho chcú práve teraz? Ako ich naučíme sebakontrole? Tajomstvo: 1. naučte sa stanoviť si dosiahnuteľný cieľ 2. buďte pre dieťa silným rodičovským vzorom, ktorý robí tie isté veci 3. povzbudzujte ich!

Stratégie, ktoré učia sebakontrole

 1. vytvorte prostredie, ktoré permanentne odmeňuje sebakontrolu

Deti si tak rozvíjajú pocit dôvery. Dieťa verí, že vy, rodič ste spoľahlivý: dostane to, čo mu bolo sľúbené.

 1. prvým a pravdepodobne najdôležitejším vzorom sú pre deti ich rodičia. Dieťa pozoruje vaše správanie. Vytvorte situácie, v ktorých mu môžete ukázať, ako ste sa ovládli, napríklad:

,, Mám veľkú chuť na ten koláč, ale počkám až po večeri.“

,, Chcem tieto nové topánky, ale v skutočnosti ich nepotrebujem, Nekúpim si ich.“

.,,Tento rad je taký dlhý a my čakáme už toľko minút.“ Musím byť trpezlivý.“

Pamätajte: deti sa naučia to, čo robíte vy!

 1. učte deti používať rozptyľovače

Pri čakaní na odmenu si deti môžu skrátiť čas naozaj kreatívnymi spôsobmi, ktoré ich rozptýlia od ,,pokušenia“. Pár príkladov, ktoré ich môžete naučiť vy:

– počítanie pospiatky

– presmerujte pozornosť na niečo iné

– cvičte, rozhýbte si telo

– kreslite obrázky voskovkami

– upracte si izbu

 1. rozvíjanie a trénovanie programov ,,ak-tak“

Vytvárajte a trénujte spolu s deťmi plány ak- potom – sú veľmi účinné pri deťoch, ktoré majú problémy so sebareguláciou.

 1. naučte deti stanoviť si dosiahnuteľné ciele

Chceme, aby boli naše deti úspešné. Jedným zo spôsobov je stanoviť si náročné, ale realistické ciele. Keď dosiahnete svoj cieľ, uspejete. Po každom úspechu splníme náš cieľ. Aký je tvoj plán na dosiahnutie cieľa? Potrebujete prispôsobiť svoj jazyk a ciele veku vášho dieťaťa. Ak majú problém so stanovením rozumných cieľov, navrhnite im nejaké.

 1. pomôžte dieťaťu vytvoriť plán

Skúste tento postup: je veľmi logický a nemusíte byť terapeutom na to, aby ste ho použili. Vašou úlohou bude opýtať sa dieťaťa sériu otázok:

 1. čo je to, čo chceš? pomôžte dieťaťu byť čo najkonkrétnejšie
 2. čo je to, čo robíš, aby si dostal, čo chceš? po počúvaní – neposudzujúcom- uveďte správanie, ktoré robí, ale nefunguje, správanie, ktoré nepomáha dostať dieťaťu, čo chce
 3. pomôže to? odpoveď na túto otázku je skoro vždy nie. Deti majú tendenciu správať sa rovnako, aj keď to nefunguje. Nevidia spojenie medzi tým čo chcú a tým čo robia – a že to nefunguje.
 4. neprijímajte výhovorky: deti zostanú uväznené v nefunkčnom správaní, keď sa budú stále vyhovárať. Takže, výhovorky neprijímajte.
 5. získajte záväzok k plánu: pýtajte sa: Čo presne sa chystáš urobiť? Potrebuješ niečo, aby si s tvojim plánom uspel? Kedy so svojim plánom začneš?

Dobrý plán je:

– malý

– jednoduchý

– niečo, čo urobiť, nie prestať robiť

– závisí od toho, čo robí vaše dieťa, nie čo robia ostatní

– špecifický

– opakujúci sa

– okamžitý

 1. stanovte priority

Učte deti vyriešiť najdôležitejšie úlohy ako prvé. Dôležitou zručnosťou, ktorú sa všetky deti dokážu naučiť, je určiť si priority. Ako často tvoríme zoznamy s vecami, ktoré je treba urobiť a tie, ktoré sú zábavné a jednoduché, dáme na prvé miesto a tie najťažšie, najnáročnejšie dáme na posledné? Dokonca tie  najdôležitejšie veci ani nedáme na zoznam! Takže, pomôžte vášmu dieťaťu vytvoriť si ich vlastný zoznam a veďte ich k tomu, aby veci zoradili od najdôležitejších po tie najmenej dôležité. Učte ich vybaviť tie najdôležitejšie veci ako prvé.

 1. keď je cieľ splnený, oslavujte!

Je dôležité oslavovať, keď dieťa dosiahne cieľ! Uznávanie úspechu je dôležité, ale nepreháňajte to. Nechajte, aby si vybrali zábavnú aktivitu alebo ich odmeňte drobnosťou. Dôležitým je, že uznáte ich úspech.

http://www.quickanddirtytips.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *