Loading...
Správanie

Dá sa zmeniť správanie dieťaťa?

Dá sa zmeniť správanie dieťaťa?

Niekedy nás deti sklamú. Niekedy robia chyby, robia hanbu, alebo nesplnia naše očakávania. Ako sa vysporiadať so sklamaním?Môžete byť úprimní a povedať deťom, ako sa cítite: ,,Som z teba sklamaná.“  Ale experimenty navrhujú, že toto nie je najlepší prístup.

Problémom je, že osobná kritika môže byť interpretovaná ako úsudok o vrodených obmedzeniach jednotlivca. Keď dieťa počuje výroky ako ,,si lenivé“ ,,som z teba sklamaná“ môže dospieť k záverom, že skutočne je menejcenné. Dieťa sa cíti bezmocné, a nevyvinie žiadne úsilie aby sa poučilo zo svojich chýb a zlepšilo sa. Odkazovať na správanie je oveľa užitočnejšie. Namiesto: si také lenivé, povedzme: správaš sa lenivo.

Aký je najlepší spôsob dosiahnuť výsledky?

Zmeniť správanie? Povzbudzovať deti, aby boli lepšími? Deti môžeme motivovať požiadaním, aby si premysleli vlastné riešenie.

,,Môžeš vymyslieť lepší spôsob, ako to urobiť?“

V niektorých situáciách to môžu byť zázračné slová. Kritika spôsobí, že deti sa cítia bezmocné k svojim zlyhaniam. Ďalším spôsobom je zaplaviť deti nesprávnou chválou. Výskumy hovoria, že vďaka všeobecnému oceneniu: ,,si múdry!“ si deti myslia, že inteligencia je vrodená, nemenná vlastnosť a že úspech je určený faktormi mimo kontroly jednotlivca. Takže keď tieto deti zlyhajú, rýchlo sa vzdávajú.

Môžeme deťom pomôcť tým, že ich budeme chváliť ,,správnym“ spôsobom. Keď deti pochválime za ich úsilie – za konkrétne stratégie, ktoré použili na riešenie problému – naučia sa poučiť zo svojich chýb a vytrvať.

http://www.parentingscience.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *