Loading...
Správanie

Charakterné dieťa

Rodičia sa často pýtajú, ako vychovať dieťa s dobrým charakterom a hodnotami, v kontexte kultúry, ktorá často vyzerá, že odmeňuje opak. Najjednoduchšou odpoveďou je, že deti sa učia, čo žijú, takže ak žijete svoje hodnoty, vaše dieťa bude pravdepodobne tiež.

Tiež je pravdou, že výslovné hovorenie o našich hodnotách pomáha deťom rozvíjať ich, a to najmä tvárou v tvár učenia zo strany médii alebo ich rovesníkov, ktorí by mohli ísť proti tomu, čo sa ich snažíte naučiť. Napokon, existuje veľa spôsob, ktorými môžete podporovať dieťa, aby bolo ohľaduplné, štedré, zodpovedné, odvážne.

Odvaha

Odvaha neznamená nebáť sa. V skutočnosti, v mnohých situáciách by sa to dalo považovať za hlúposť. Odvaha znamená mať strach a napriek tomu urobiť správnu vec.

Štedrosť

Nútiť niekoho byť štedrým ho iba vytočí. Ešte horšie je, ak zvnútorňujeme, že musí byť veľmi zlým chlapcom, ak nechce ,,zdieľať“ ako dobrý chlapec.

Hodnoty

Spôsob, akým sa deti učia hodnotám, je, jednoducho povedané takýto: sledujú, čo robíte a potom vyvodzujú závery o tom, čo si myslíte, že je v živote dôležité. Bez ohľadu na to, čo ich vedome učíte, vaše deti majú jasnú predstavu, čo si ich rodičia skutočne cenia a dobre vyvinutý vlastný systém hodnôt.

Úsudok

Nikto sa nerodí s dobrým úsudkom a schopnosťou robiť dobré rozhodnutia. Dobrý úsudok a rozhodovacie schopnosti sa vyvinú zo skúseností kombinovaných s reflexiou – hodnotením ich rozhodnutia. Vašim cieľom je, aby dieťa získalo skúsenosti v rozhodovaní a uistiť sa, že má príležitosť k zamysleniu nad nimi a poučenia.

Zodpovednosť

Všetci chceme vychovať zodpovedné dieťa. A my všetci chceme žiť vo svete, kde aj ostatní boli vychovaní, aby boli zodpovednými, kde dospelí dodržiavajú svoje práva ako občania. Tak ako vychováme dieťa, aby prevzalo zodpovednosť za svoje rozhodnutia /voľby a jeho vplyv na svet?

   

    http://www.ahaparenting.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *