Loading...
Správanie

Ako vychovávať chlapca

1. Dajte mu zodpovednosť

Dodržiavanie pokynov a dokončenie úloh sú zručnosti, ktoré sa u chlapcov vyvíjajú pomaly. Pomôže tréning. Zadajte mu pravidelnú úlohu – napríklad postarať sa o domáce zvieratko. Zmysel pre zodpovednosť mu neskôr poslúži v škole.

2. dovoľte mu vyjadriť emócie

Dokonca aj v dnešných osvietených časoch sa od chlapcov očakáva, že potlačia svoje slzy a prehltnú hnev, zatiaľ čo dievčatá majú pri vyjadrovaní emócii väčšiu slobodu. Keď je váš syn nahnevaný, dovoľte mu vyjadriť jeho hnev, do takej miery, aby nebol deštruktívny alebo úplne mimo kontroly. Potom čo získal kontrolu nad svojimi emóciami, pohovorte si s ním o tom, čo spôsobilo jeho hnev a prečo. Pomôžte mu pomenovať jeho pocity, či je smutný, nahnevaný alebo zranený.

3. dajte mu dostatok fyzickej náklonnosti

Štúdie dospeli k záveru, že matky a otcovia majú s chlapcami menší fyzický kontakt ako s dievčatami, čo je trend ktorý začína u batoliat. Ale dievčatá nie sú jediné, ktoré potrebujú byť objímané a hladkané. Vďaka objatiam od rodičov sa váš syn môže cítiť bezpečne a isto. Ako chlapci dospievajú, pravdepodobne sa budú vyhýbať objatiam a bozkom od rodičov, zvlášť pred kamarátmi. Aj keď hovoria, že ich nechcú, stále potrebujú prejavy náklonnosti rovnako. Takže budete musieť objať vášho syna trochu sofistikovanejšie – keď sa nikto nepozerá, masáž chrbta zatiaľ čo spolu varíte,..

4. nepokúšajte sa vypnúť jeho ,,motor“

Chlapci zvyknú mať veľa energie, ktorá sa môže nahromadiť v prípade, že nemajú dosť šancí na jej vybitie. Uistite sa, že nezabudnete synovi pripomenúť čas a miesto – napríklad trieda – kde bude musieť zaradiť nižší prevodový stupeň.

5. nebojte sa, ak sa nespráva dostatočne ,,mužne“

Aj silní chlapi majú opatrovateľskú stránku (tí dobrí prinajmenšom). Malý chlapec, ktorý rád mazná svojich plyšákov si rozvíja zručnosti, ktoré mu môžu poslúžiť v dospelosti.

6. dajte mu šancu cibriť si jeho sociálne zručnosti

Väčšina chlapcov nevytvára blízke priateľstvá tak ľahko ako dievčatá. Radšej budú v skupinách alebo usilovať o vedenie. Pomôžte vášmu synovi posilňovať priateľstvá tým, že pozvete spolužiakov, susedov, povzbudzujte ho, aby požičiaval svoje hračky a správal sa slušne.

7. učiňte z hudby súčasť jeho života

Cvičenie na hudobnom nástroji prinesie vášmu dieťaťu hodnotný pocit z dobre vykonanej práce. Štúdie hovoria, že lekcie hudby dokážu zlepšiť myslenie dieťaťa, tiež jeho pamäť. Ak má váš chlapec radšej skupinové aktivity, prihláste ho na zborové spievanie – môže to byť zábava. Ďalšia výhoda: zbor nacvičuje spoločne, takže nebude musieť cvičiť často doma. Ak je ochotný, zoberte ho na koncert.

8. podporujte jeho záujmy – aj v prípade, že nie sú ,,chlapčenské“

Ak chce váš syn chodiť na hodiny tanca, jeho kamaráti si ho môžu doberať, čo pre neho môže byť náročné. Ale ak  vášmu synovi vštepíte silný zmysel seba, bude pre neho jednoduchšie vysporiadať sa s doberaním, ktoré príde, pretože je ,,odlišný“. Takže, ak chce navštevovať tanečné lekcie, dovoľte mu to.

9. angažujte sa v jeho škole

Rozprávajte sa pravidelne s jeho učiteľom, aby ste objavili jeho silné a slabé stránky počas vyučovania. Dohliadajte na jeho úlohy, ale nerobte ich za neho.

10. chváľte pozitíva

,,Chlapčenské“ správanie, dokonca aj keď je veku primerané, môže pre dospelých predstavovať výzvu, s ktorou sa musia vysporiadať. Chlapci dostávajú veľa napomínaní, káranie a nadávky – v škole aj doma. Rodičia dievčat sa často sťažujú, že chlapci dostávajú počas vyučovania celú pozornosť, ale (aspoň v rannom veku) veľká časť z nej je negatívna.

Čo môžete urobiť? Kedykoľvek je to možné, pokúste sa pristihnúť chlapca, ,,keď je dobrý.“ dajte mu vedieť, že oceňujete jeho úsilie získať sebaovládanie a presmerujte jeho energiu do aktivít, ktoré sú konštruktívne a obohacujúce.

   

http://www.overindulgence.info

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *