Loading...
Myslenie

Ako sa rozprávať s dievčatami: 8 spôsobov, ako zlepšiť sebavedomie vašej dcér

,,Počúvaj, čo ti hovorím“ je fráza, ktorú rodičia používajú celý čas. Ale čo v skutočnosti hovoríme? Často im dávame protichodné správy. Chceme, aby boli líderkami, ale kritizujeme ich za panovačnosť. Budujeme ich sebavedomie a potom znížime obsah správy tým, že hovoríme, akí sme tuční, zábudliví alebo hlúpi.

To, čo hovoríme a robíme môže neúmyselne posilniť rodové stereotypy. Naše slová a činy majú silný vplyv na naše deti. Čo by sme mali hovoriť, aby sme zvýšili sebavedomie dieťaťa, naučili ho zodpovednosti a povzbudzovali ich k dosiahnutiu ich cieľov – a zároveň im pomáhať poučiť sa z chýb a vytvárať dobrú pracovnú morálku? Využite 8 pravidiel:

– dovoľte jej hrať sa

Netrvajte na konkrétnej hre, ktorú jej vnútite vy – nechajte ju, či už si vyberie byť princeznou alebo stavať lego.

– dajte jej slovo

Aby sa deti vedeli správne rozhodovať, musia veľa trénovať. Nechajte ju, nech má ,,slovo“ v záležitostiach, ktoré zodpovedajú jej veku (napr. čo si oblečie, na aké krúžky bude chodiť, práce v domácnosti).

–  nechajte ju, aby na svoje úspechy bola pyšná

Vyhnite sa tomu, že budete tlmiť prirodzené nadšenie a pýchu svojej dcéry. Ako dospievajú, niektoré dievčatá sa dostanú do rozpakov, keď sú víťazkami – napríklad pri behu na 100 metrov, získaní ceny za vedomostnú súťaž – a dokonca sa snažia svoje úspechy znižovať. Táto vlastnosť má tendenciu sa časom zintenzívniť. (Buďme úprimní, ako dokážeme prijať kompliment my?)

V dlhodobom horizonte môže znižovanie vlastnej dôležitosti viesť k strate sebavedomia. Takže, ak sa vaša dcéra teší, že dostala dobrú známku z testu, nehovorte jej, že je neslušné toľko sa chváliť. Oslávte jej úspech s entuziastickým: fantastické! Všetka tvoja tvrdá práca sa vyplatila. Kľúčom je oceniť úsilie, nie výsledok.

– odolnosť musí byť získaná

Niekedy to najlepšie, čo môžeme pre naše deti urobiť, je nechať ich bojovať. Chceme, aby boli šťastné a vynakladáme veľké množstvo práce, aby veci boli pre ne jednoduchšie. Ale ak vytvoríte perfektné, bezstarostné detstvo, deti nebudú schopné vysporiadať sa s nešťastím, keď príde. Toto je dvojnásobne dôležitejšie pre dievčatá, ktoré často vidia seba samé v médiách a v knihách opísané ako dievčatá v núdzi, ktoré potrebujú, aby ich niekto zachránil. Vedomie, že je schopná zvládnuť náročnú situáciu svojimi silami, je cenná lekcia.

– vyhnite sa slovu ,,panovačná“

Ako sme sa dlho učili, ženy sú panovačné a muži majú vodcovské zručnosti. To  neznamená, že vašej dcére dovolíte, aby sa správala hrubo k ostatným. Namiesto toho hovorte o lepších spôsoboch, ako komunikovať svoje myšlienky a spolupracovať s ostatnými. Trénujte so svojimi deťmi asertívne správanie: deti sa tak naučia tento druh správania. Použite rešpektujúci jazyk: cítim, že .. bolo by skvelé, keby si mohol,… namiesto ,,Urob to!“  ,,Chcem to!“

– buď ,,dobré“ dievča

Väčšina rodičov sa snaží naučiť svoje deti dobrým spôsobom. Ale dôležitosť ,,byť milým“ je skutočne zdôrazňovaná pre dievčatá, čo môže dievčatá viesť k tomu, že seba budú dávať na posledné miesto, robiť šťastnými iných namiesto seba, a stanú sa ,podporovateľmi“ iných, nie seba. Pre dievčatá je náročné nájsť správnu rovnováhu medzi rešpektovaním a pomáhaním druhým a byť asertívnymi o tom, čo si myslia alebo chcú. Potrebujeme predvádzať správanie, ktoré by sme radi videli, aby ukazovali naše deti. Keď nás naše dcéry vidia, ako sa dokážeme postaviť samé za seba, povedať, ak nesúhlasíme s druhými, požiadať o pomoc, keď ju potrebujeme, naučia sa, že oni to dokážu tiež.

– nezostaňte len pri ,,vyzeráš pekne“

Je prirodzené, že chceme dieťa pochváliť, ale môže to vyvolať dojem, že výzor je všetko, na čom záleží. Jedno riešenie je pokračovať v hovorení. Pýtajte sa ďalej: napríklad ako sa vie točiť tvoja suknička? Ako vysoko v tom vieš vykopnúť nohu? Takže je to o tom, ako sa dieťa cíti v oblečení, nie ako vyzerá. Nie je to len o tom, čo hovoríte dievčatám, ale tiež ako hovoríte o sebe. Venujte pozornosť tomu, ako často kritizujete svoj vzhľad. Ak sa posudzujeme príliš prísne, prirodzeným podozrením je, že naše deti budú robiť to isté.

– pýtajte sa, potom počúvajte

Je odhadované, že bežné 8 ročné dieťa je vystavené nejakému druhu média (TV, internet, časopisy) skoro sedem hodín každý deň. To je obrovské množstvo informácii, z ktorých sa dá vyvodiť zmysel. Využite to ako príležitosť k tomu, aby ste sa porozprávali s dieťaťom a pomohli im cvičiť kritické myslenie. ,,Čo si myslíš, že to dievča vie robiť?“  ,,Čo hovorí tá speváčka?“  Nechceme, aby sa cítili zahanbené, že sa rady hrajú na princezné alebo že sa im páčia pekné veci. A potom skutočne počúvajte, čo majú na srdci. Potvrdenie dieťaťa na konci dňa je dôležité, aby vedelo, že je milované – bez ohľadu na to, čo sa deje. Jedným zo spôsobov je, že mu venujeme dennú dávku úplnej pozornosti. Keď ste pri tom, ako sa rozprávate so svojou dcérou plne prítomní, posielate jasnú správu: keď ona hovorí, vy počúvate – a na jej hlase záleží.

http://www.todaysparent.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *