Loading...
Správanie

Aby dieťa bavilo učenie

Všetci rodičia chcú, aby ich dieťa malo dobré známky. Ale prečo tak záleží na tom byť dobrým študentom? Najdôležitejšie – kvalita života. Ľudia, ktorí dokážu využiť matematiku pri spracovaní hypotéky, daní, ktorí rozumejú finančným a politickým silám, ktoré ovplyvňujú ich životy, ktorí vedia niečo o prírodnom a vedeckom svete, ktorí dokážu využiť ľudské dedičstvo umenia a literatúry na určenie zmyslu ich života – výskum ukazuje, že títo ľudia majú bohatší, šťastnejší život, robia lepšie rozhodnutia a sú zodpovednými občanmi.

  1.    Intelektuálny prieskum začína fyzickým skúmaním

Dieťaťu, ktorému povieme NIE akonáhle začne objavovať svet, sa naučí neklásť otázky. Batoľa, ktoré je neustále obmedzované, aby neliezlo vyššie, ďalej atď, nebude skúmať svet ani fyzicky, ani psychicky. Čím viac budete hovoriť NIE, tým viac sa jeho vnútorný svet naplní obmedzeniami a tým nižšie IQ bude mať.

Myslíte si, že sa musí naučiť limity, rozvíjať si vnútornú kontrolu? To robí. Rovnako ako si potrebuje rozvinúť vnútornú kontrolu nad svojim močovým mechúrom.

  1.     Vyberte veku primerané hračky

Nemíňajte peniaze na vzdelávacie hračky – väčšina sa ukázala ako kontra-produktívne. Premýšľajte nad hračkami, ktoré môžu byť použité tvorivým spôsobom v mnohých smeroch namiesto prednastavených hier. Klasické sú stále najlepšie: kocky, farbičky, hlina, bábiky, bábky, plyšáky, vozidlá. Podporujte voľnú hru, ktorá posilňuje myseľ a predstavivosť.

  1. Podporujte experimentovanie

Deti sú prirodzenými vedcami a učia sa tým, že robia. Experimentujú len preto, aby videli, čo sa stane. Viete, že vajíčko sa rozbije, ak ho hodíte na podlahu, ale ktoré batoľa to nechce skúsiť samé? Buďte trpezliví. Tolerujte určité množstvo neporiadku. A samozrejme, budete musieť znášať ich snahu pomôcť vám s vyčistením, čo môže veci zhoršiť, ale je dôležitým začiatkom budovania zodpovednosti a kompetencie.  

  1.     Emočný vývoj a radosť z učenia sú dôležitejšie

Hlavnou úlohou vášho batoľaťa a škôlkara je vyvinúť si zdravý citový život a prebudiť zvedavosť  o svete, nie naučiť ho čítať.

  1.     Podnecujte ich. Nech sa pýtajú, nepreťažujte ich s faktami

Rozmýšľajte o tom, čo učíte svoje dieťa. Napríklad počas prechádzky v prírode obdivujte spolu tajomstvo prírody, ale odolajte pokušeniu pomenovať každú živú vec a tak premeniť prechádzku na vedeckú prednášku. Pomôžte im vyjadriť ich vlastné teórie a otázky. Všimnite si námrazy na aute, zmena mesiaca,… fakty sú prinajlepšom sekundárne, v najhoršom prípade kompletne rozptyľujú od mágie života. Mágia je to, čo bude dieťa inšpirovať, aby sa chcelo dozvedieť viac faktov.

  1. Keď začne vaše dieťa chodiť do školy, určite si miesto a čas pre jeho úlohy.

Ak si rozvinie návyk pracovať na stole so všetkými knihami a pomôckami, bude viac sústredené. Dáva mu to predpoklad na zvládnutie vývojovej úlohy sedieť a riešiť nepríjemné úlohy.

  1. Zaujímajte sa o podrobnostiach jeho školských prác

Jedným z najdôležitejších faktorov školskej úspešnosti je, či je doma prítomný rodič, ktorý má záujem. Vie, čo preberajú na predmetoch, na čom dieťa pracuje, čo má za domácu úlohu. Ak sa zaujímame len o vysvedčenie – nestačí to, deti potrebujú pomoc, aby sa sústredili počas samotnej hry, nie trest, keď prinesú vysvedčenie.

  1. Pomôžte mu riadiť si domáce úlohy, nerobte to za neho

Vašim cieľom je pomôcť dieťaťu osvojiť si dobré študijné zvyky. Ako by sa mal naučiť pravopis? Ako si rozložiť prácu na projekte, aby bol odovzdaný načas? Skontrolujte mu úlohu, vyskúšajte ho. Čím viac záujmu ukážete, tým lepšie. Ale nedostaňte sa do boja o moc, nevyhráte. Zostaňte v kontakte s učiteľom a nechajte ho, nech je taký prísny, ako je to potrebné.

  1. Uistite sa, že vaše dieťa má dobrých kamarátov

V čase, keď dieťa navštevuje štvrtú triedu, sú ich postoje voči škole značne ovplyvnené ich rovesníkmi. Koľko úsilia dávajú do štúdia bude veľmi podobné tomu, k akej skupine patria. Uistite sa, že vaše dieťa je v skupine detí, ktoré majú radi učenie.

  1. Podporujte čítanie

Čítať vášmu dieťaťu je jednou z najdôležitejších vecí, ktorú môžete urobiť, aby ste mu zdvihli IQ. To znamená čítať dieťaťu dokonca aj vtedy, keď dokáže čítať samé, pretože mu budete čítať zaujímavejšie príbehy ako dokáže dieťa samo dešifrovať. Čítajte mu, pokým vás nezastaví.

http://www.ahaparenting.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *