Loading...
Myslenie

10 spôsobov, ako pomôcť vášmu dieťaťu k budovaniu sebavedomia

Obyčajné chválenie môže vášmu dieťaťu skôr uškodiť ako pomôcť. Ak si myslíme, že dieťa urobí niečo dobre (čo je pre nás dostatočne dobré), snažíme sa, aby sa dieťa cítilo úžasne – samé so sebou – chválime chválime chválime. Hovoríme tomu zvyšovanie sebaúcty. Alebo nie?

1. krok späť

Existujú aj lepšie spôsoby, ako budovať sebavedomie dieťaťa ako chváliť ho za všetko, čo urobilo. Napríklad, pomôžeme im s tým, aby sa stali kompetentnými vo svete. Aby sme tak urobili, potrebujeme spraviť krok späť a nechať dieťa, aby riskovalo, rozhodovalo sa, riešilo problémy a nechať ho držať sa toho, čo začalo robiť.

2. prechválenie dieťaťa urobí viac škody ako úžitku

Sebavedomie pochádza z pocitu, že sme milovaní a v bezpečí – a z rozvoja kompetencii. Vyžadujú si čas a úsilie.  Ak im znižujeme latku a stále hovoríme svojmu dieťaťu, že už odviedlo fantastickú prácu, hovoríme mu, že už sa dlhšie nemusí snažiť. Ale sebavedomie prichádza z robenia, skúšania, neuspenia a opätovného snaženia – z tréningu. Neustále chválenie môže narušiť sebavedomie. Deti si buď budú myslieť, že sú dokonalé, alebo sa budú snažiť byť perfektné po celý čas – nemožný štandard. Neprimeraná chvála deti mätie.  Ak by dieťa nevedelo hláskovať a my by sme mu povedali, že mu to ide výborne, naučilo by sa nedôverovať svojim inštinktom. Tiež by sa naučilo, že chvála je len klam. Ak dieťaťu hovoríme, že je najlepšie, najmúdrejšie, najtalentovanejšie, vytvárame egomaniaka, skôr či neskôr dieťa zistí, že nie je to všetko, čo mu hovoríme.

3. nechajte dieťa zdravo riskovať

Začnite tým, že sami budete stáť bokom. Na vybudovanie sebavedomia musíme deti nechať riskovať, rozhodovať sa, a prevziať zodpovednosť. Nesnažme sa zachraňovať svoje deti od zlyhania po celý čas.

4. nechajte deti rozhodovať samé

Ak deťom ponecháme – adekvátne ich veku – možnosť voľby, cítia sa silnejšími. Deti už ako dvojročné dokážu zvažovať dôsledky svojich rozhodnutí. Mali by mať kontrolu nad svojim vlastným telom, prevziať zodpovednosť za svoju voľbu.

5. dovoľte im, aby pomáhali v domácnosti

Pri budovaní sebavedomia deti tiež potrebujú príležitosti na prejavenie ich kompetencii a cítiť, že ich prínos je cenný. Znamená to napríklad požiadať ich o pomoc pri varení, prestieraní stola, ustielaní postele – aj keď sú len batoľatá.

6. podporujte ich v záujmoch

Ďalším spôsobom, ako zvyšovať dôveru v dieťa je povzbudzovať ho v činnostiach, o ktoré prejavilo záujem – uistite sa však, že ju dotiahlo do konca. Nezáleží na tom, o akú úlohu ide – môže to byť hocičo od plávania cez prekonávanie levelov vo video hrách. Cieľom je, aby dieťa zotrvalo v tom, čo začalo, aby na konci malo dobrý pocit z vykonanej práce.

7. čo robiť, keď dieťa stagnuje alebo neprospieva

Čo robiť, keď sebavedomie dieťaťa klesne po tom, ako ho vylúčia z gymnastiky alebo si nedokáže zapamätať násobilku? Veľa rodičov si myslí, že zlyhania zrania sebavedomie detí, ale v skutočnosti je to skvelá príležitosť pomôcť ho budovať.

8. dajte dieťaťu jasne najavo, že vaša láska je nepodmienečná

Ukážte mu, že ho ľúbite dokonca aj vtedy, ak v niečom neuspeje alebo urobí zlé rozhodnutie. Ak všetko, o čom hovoríte, je výkon, bude si myslieť, že ho ľúbite len pre to, že je kapitánom tímu alebo pre perfektné vysvedčenie.

9. uistite sa, že ciele, ktoré si dieťa stanovilo, sú dosiahnuteľné a splniteľné vzhľadom k jeho schopnostiam

To znamená: navrhnite, aby navštevovalo miestnu ligu, kde sa bude cítiť ako hviezda, radšej ako keby bol posledný vybraný pre AA tím.

10. je to tréning- úsilie- ktoré by malo byť cieľom pochvaly

Nepovedzte iba že to bola ,,úžasná hra“, namiesto toho skúste: bolo to úžasné, ako si prihral loptu spoluhráčovi.

Pamätajte si, že aj malá nepriama pochvala dokáže urobiť zázraky. Uistite sa, že dieťa počuje, ak hovoríte napríklad svojim priateľom: učiteľ o nej povedal, že je veľmi múdra. Alebo: videla som ho, ako sa veľmi snaží zaviazať si topánky. Deti budú žiariť. Pretože vás ,,špehovali“ vedia, že to myslíte vážne a nesnažíte sa len, aby sa cítili dobre.

Váš kontrolný zoznam pre sebavedomie

– cítim, že som výnimočný: je dôležité, aby ste dieťaťu pomohli objaviť, aký má jedinečný talent a kvality, a oceniť ich vlastné silné stránky. Ale tiež ich naučte, že pocit, že som výnimočný neznamená, že som lepší ako ostatní.

– stanovenie cieľov: naučte deti pracovať na dosiahnutí cieľa, byť pyšným na svoje úspechy. Poskytnite im príležitosť pre úspech.

– skúšaj znovu: povzbudzujte deti skúšať veci svojim vlastným spôsobom, čeliť výzvam a riskovať.

http://www.todaysparent.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *